Automatyzacja ma na celu usprawnienie codziennych czynności, a tym samym podniesienie komfortu życia – podobnie jest z systemami zarządzającymi domem i jego poszczególnymi elementami. Smart Home to nie tylko kilka urządzeń, które wykonują żmudne zadania za domowników, ale to przede wszystkim system współpracujących ze sobą elementów.
Jak działa Smart Home?
Jak zatem działa system inteligentnego domu? Jego celem jest zapewnienie wygody, bezpieczeństwa oraz ekonomiczności budynku, dlatego też działanie wszystkich jego elementów jest związane z tymi funkcjami. Automatyzacja drzwi i okien pozwoli między innymi na:
- zamykanie drzwi i okien na czas nieobecności domowników, aby chronić dom przed włamaniem,
- wykrycie nieautoryzowanej próby dostania się do środka,
- możliwość przewietrzenia pomieszczeń tuż przed powrotem właścicieli do domu.
Są to podstawowe funkcje, jakie pełnić mogą automatyczne drzwi i okna. Aby jednak działały one zgodnie z założeniami, potrzebne są wszystkie elementy Smart Home:
- sensory w postaci czujników, przycisków oraz manipulatorów,
- aktory, czyli elementy funkcjonalne – silniki, przekaźniki, napędy itd.,
- centralka wraz z odpowiednim oprogramowaniem oraz możliwością podłączenia do urządzeń mobilnych czy przeglądarki komputerowej,
- przewody, które połączą system w całość
Inteligentne okna
Pierwszym atutem posiadania inteligentnego okna w domu jest ciągła informacja, czy jest ono otwarte lub zamknięte. Pozwala to na kontrolę ze strony użytkownika, ale także podejmowanie ważnych działań przez system Smart Home. Otwarte okno oznacza na przykład, że można wyłączyć wentylację lub klimatyzację, ponieważ ich zastosowanie nie ma w takiej sytuacji większego sensu.
Dzieje się tak, gdy domownicy są w środku, natomiast gdy system ustawiony jest na ochronę domu, wykrycie otwartego okna oznacza niebezpieczeństwo – wówczas do użytkowników od razu wysyłany jest sygnał o potencjalnym włamaniu. System może też sprawdzać, czy o danej godzinie okna są pozamykane i jednocześnie poinformować o tym domowników.
Dzięki zamontowaniu dodatkowo napędu elektrycznego okna, można nim sterować zdalnie, a w razie wykrycia problemu wystarczy jedno kliknięcie, aby szczelnie domknąć cały dom. Sterowanie może odbywać się również automatycznie, według zaprogramowanych wcześniej wskazówek.
Aby usprawnić proces sterowania drzwiami tarasowymi, konstrukcje takie jak Moreview wyposażone są w specjalny napęd pozwalający na automatyczne otwieranie i zamykanie. Co więcej, dla zwiększenia estetyki wszystkie elementy mechaniczne ukryte są wewnątrz konstrukcji. Systemy drzwi tarasowych Yawal pozwalają na zastosowanie udogodnień, takich jak biometryczny system dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy możliwość sterowania otwieraniem za pomocą smartfonu.
Inteligentne drzwi
Coraz bardziej popularne stają się inteligentne rozwiązania systemowe pozwalające na zdalne sterowanie czy dostęp bez konieczności używania klucza. Istnieje wiele możliwych do zastosowania udogodnień, takich jak: nadajniki dające domownikom możliwość otwierania drzwi wejściowych pilotem, moduły video z panelem obsługowym odpowiadające za monitoring sytuacji na zewnątrz domu czy czujniki ruchu umieszczone w strefie wyjścia. Nowinką techniczną jest biometryczny system dostępu z czytnikiem linii papilarnych, dzięki któremu możemy otworzyć drzwi już jednym dotknięciem palca.
W Systemach drzwiowych Yawal Prestige TM 77 lub TM 102 można zastosować pełna automatyzację. Czujniki, napęd czy też automatyczny zamek, który zabezpieczy wejście przed włamywaczem. Drzwi można wtedy otworzyć z pomocą telefonu, pilota lub czujnika linii papilarnych.
Smart Home – przyszłość jest już teraz
Systemy inteligentnego domu odzwierciedlają dziś pomysły pisarzy książek fantastycznych sprzed lat. Dzięki możliwości programowania takich systemów, użytkownik uzyskuje kontrolę nad swoim domem także wtedy, gdy jest daleko od niego. Jest to więc technologia przydatna i wygodna i nie ma wątpliwości, że w przyszłości zagości ona w każdym domu – w takiej czy innej formie.