Olbrzymie przeszklenia montowane w konstrukcjach aluminiowych to symbol nowoczesnego budownictwa. Niezależnie, czy efektowna rezydencja, czy też elegancki biurowiec w centrum miasta – duże przeszklenia są tam i nadają elewacji, bądź też całemu budynkowi, ponadczasową oprawę.
Co nas ogranicza w projektowaniu olbrzymich przeszkleń?
Z całą pewnością nie wyobraźnia Architektów lub oczekiwania Inwestorów. Przeszklone konstrukcje aluminiowe muszą jednak spełniać wszelkie wymagania eksploatacyjne: muszą posiadać odpowiedni poziom izolacyjności termicznej. Im lepszy poziom izolacyjności termicznej całej konstrukcji, tym większa oszczędność energii wydatkowanej na ogrzanie i schłodzenie budynku. Kolejną wymaganą cechą z pewnością jest kwestia ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. – Powiedział Artur Blukacz Dyrektor R&D Yawal S.A.
Producenci badają swoje produkty i określają ich odporność na przenikanie wody opadowej, przepuszczalność powietrza czy też napór wiatru. Konstrukcje aluminiowe muszą zapewnić bezpieczeństwo również, jeśli chodzi o ochronę przed włamaniem, odpowiednią akustykę
i oczekiwany poziom dostępu światła słonecznego. Te i inne cechy eksploatacyjne wprost przekładają się po pierwsze na budowę i ciężar szyby zespolonej, a po drugie wpływają na to, jaka musi być budowa i przekrój izolowanych profili aluminiowych, w których szyba zespolona jest zamontowana. Aktualnie standardem są konstrukcje aluminiowe o wysokości jednego przeszklenia do ponad 3metrów.
Yawal posiada w swojej ofercie systemy przesuwne, których szerokość i wysokość skrzydła drzwi może osiągać nawet do 3300 mm przy ciężarze skrzydła do 440 kg.
Prawie każdy Producent potrafi zrobić i zamontować aluminiowego HSa, okno jedno lub wielokwaterowe, lub też ciąg stałych przeszkleń o tej wysokości. To jednak nie koniec możliwości.
Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych takie jak np. Moreview od Yawal dają praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania architektury budynku. Konstrukcje jednoszynowe, dwuszynowe czy wieloszynowe mogą być tworzone bez obawy o płynność działania
i wytrzymałość. Możliwe stało się konstruowanie narożników otwieranych pod kątem 90º oraz tworzenie całych ciągów przeszkleń stałych, które mogą być łączone pod całkowicie dowolnym kątem dzięki zastosowaniu narożnika całoszklanego.
Po odpowiednim przygotowaniu i przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy możliwe jest wyprodukowanie konstrukcji aluminiowych o wysokości jednej kwatery 4, a nawet 5m – szerokość jest praktycznie nieograniczona. Tutaj jednak stopień trudności rośnie. Niezbędny jest odpowiedni park maszynowy pozwalający w profesjonalny sposób sprefabrykować, a następnie zamontować taką olbrzymią konstrukcję aluminiową, ale co najważniejsze, niezbędna jest odpowiednia wiedza
i doświadczenie. Jeśli wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione, pozostanie tylko cieszyć się z posiadania pięknej stolarki aluminiowej w swoim domu czy też biurze.