Dobór stolarki okienno-drzwiowej do nowo powstającego domu to nie lada dylemat.
W dzisiejszych czasach wybór nie dotyczy wyłącznie materiału, z którego mają być wykonane konstrukcje. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak: estetyka, bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort użytkowania, szczelność oraz – przede wszystkim – energooszczędność.
Żywotność okien i drzwi szacowana jest obecnie na około 30 lat, dlatego powinniśmy stawiać na bezawaryjne produkty najwyższej jakości takie jak system okienno-drzwiowe Yawal, z których można wykonać energooszczędne okna, drzwi panelowe, witryny czy ścianki działowe.
WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA
Najważniejszym zadaniem nowoczesnego okna jest zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku, co przekłada się na redukcję zużycia energii i w ostatecznym rozrachunku na zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Nie bez znaczenia są również w tym zakresie coraz większe gabaryty okien, które przyczyniają się nie tylko do lepszego naświetlenia budynku, ale przede wszystkim do pozyskania energii słonecznej.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa za energooszczędną uważa się stolarkę, której współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m²K) dla okien, 1,3 W/(m²K) dla drzwi. Norma ta jest jeszcze bardziej wyśrubowana w przypadku budownictwa pasywnego. Według wytycznych Instytutu Budynków Pasywnych z Darmstadt Uw w tego typu konstrukcjach nie powinno przekraczać poziomu 0,8 W/(m²K). Dobrze, ale - mówiąc najprościej - co w praktyce daje nam ten współczynnik? Oszczędność pieniędzy!
Obniżenie wskaźnika już o 0,1 W/(m²K) pozwala na zmniejszenie rocznych nakładów na ogrzewanie o 200 do 336 złotych (wartość wyliczona dla mieszkania o metrażu 50 m²). Może nie jest to jednostkowo bardzo duża wartość, ale przeliczona w skali 30 lat pozwala uzbierać kwotę ponad 10 000 złotych.
ENERGOOSZCZĘDNE PROFILE ALUMINIOWE
W jaki sposób producenci osiągają odpowiedni poziom przenikania ciepła?
Ogromną rolę odgrywają w tym przypadku przeszklenia. Im grubszy pakiet szybowy i większy procentowy udział szyby w całkowitej powierzchni okna, tym staje się ono bardziej energooszczędne.
Systemy Yawal pozwalają na stosowanie wszystkich typów szyb dwu- i trzykomorowych dostępnych na rynku. Kolejnym istotnym elementem są profile aluminiowe, z których konstruowane są ramy okienne. Posiadają one budowę komorową uzupełnioną dwiema przekładkami termicznymi o skomplikowanych kształtach, odpowiadającymi za zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Bardzo ważny jest sposób rozmieszczenia przekładek wewnątrz systemu. Im prostszą izotermę tworzą, tym większa będzie izolacyjność cieplna całej konstrukcji. Systemy Yawal należą do wiodących na rynku rozwiązań pod względem najlepszych właściwości cieplnych.
CIEPŁY MONTAŻ
Zakup energooszczędnych okien to dopiero połowa naszej drogi. Nawet najlepiej skonstruowane okna czy drzwi nie będą spełniać swoich właściwości, jeśli zostaną zamontowane w niewłaściwy sposób. Energooszczędne konstrukcje okienno-drzwiowe powinny być instalowane metodą ciepłego montażu.
Tradycyjny sposób montażu okien i drzwi w murach budynku powoduje powstawanie mostków termicznych przyczyniających się do utraty ciepła i zwiększających ryzyko zawilgocenia ściany na styku z oknem. Alternatywą jest metoda montażu warstwowego, zwanego inaczej „ciepłym montażem”. Sedno tej metody tkwi w umieszczeniu konstrukcji w warstwie ocieplenia.
W montażu warstwowym bardzo ważną rolę odgrywa właściwie zbudowane rusztowanie, na którym opiera się cała konstrukcja okienna. Tworzy się je za pomocą montowanej do muru szczelnej ramy nośnej. Jest ona zbudowana w sposób segmentowy z tzw. ciepłych belek montażowych, które wykonane są z materiału izolacyjnego (np. polistyrenu EPS).