Yawal S.A. obchodzi w 2020 roku jubileusz 30-lecia swojej działalności. Spółka od początku swego istnienia po dzień dzisiejszy niezmiennie współkształtuje współczesne trendy architektoniczne, tworząc innowacyjne rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego projektu.
Początki funkcjonowania firmy
Dokładnie 14 września 1990 roku otwarto w Warszawie nieistniejący już bar „Kaczorek” – pierwszą realizację wykonaną przez PPH Yawal. Dzień ten wyznacza symboliczną datę rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa. Zamiłowanie założyciela firmy – Edmunda Mzyka – do technologii i innowacji przyczyniło się do osiągnięcia przez Yawal pozycji pioniera nowoczesnego produktu w branży stolarki aluminiowej. Na początku swojego funkcjonowania Yawal wykonywał konstrukcje w oparciu o systemy importowane z Europy Zachodniej. Realizacja szeregu projektów przyczyniła się do zdobycia wiedzy i doświadczenia, które pozwoliły już w trzy lata od otwarcia firmy na produkcję pierwszego polskiego systemu profili termoizolowanych. Stał się on wyznacznikiem jakości na rynku dzięki bardzo wysokiemu jak na tamte czasy poziomowi energooszczędności oraz rewolucyjnie nowoczesnemu wyglądowi. Był to dla firmy moment przełomowy. Pojawiły się pierwsze firmy produkujące konstrukcje z systemów Yawala m.in. PŚB Leszek Pluta, PPU HEGOR Sp. z o.o., BUD-AL Wiesław Mikuła, Z.P.U. TONTOR czy ZIMNY Sp. z o.o. Podmioty te dziś nadal współpracują z Yawalem. Pierwszą inwestycją zrealizowaną na bazie systemów Yawal był Terminal w Świecku. Wkrótce zrealizowano szereg inwestycji, w ramach których powstała malarnia oraz wydział mostka termicznego. Uruchomiono produkcję akcesoriów systemowych. Z producenta stolarki aluminiowej Yawal przekształcił się w przedsiębiorstwo systemowe nie tylko dystrybuujące profile aluminiowe na potrzeby architektury, ale dysponujące nowoczesnymi technologiami oraz oferujące usługi szkoleniowe. Dołączający do zespołu młodzi inżynierowie cenili nowe podejście firmy do współpracy i produktu. Część z nich pracuje w firmie do dziś. Dyrektor Wsparcia Technicznego i Sprzedaży Obiektowej Sławomir Bardziński wspomina:
„Yawal dał swoim partnerom biznesowym i architektom coś niespotykanego na początku lat 90. – wsparcie techniczne. Nie tylko sprzedawaliśmy klientom swój produkt, razem z nimi od podstaw tworzyliśmy cały projekt. Od koncepcji rodzącej się w głowie inwestora po konsultacje z architektem i realizację stolarki. Dziś jest to standard działania systemodawcy, wówczas była to niezwykła wartość dodana”.
Z podejścia firmy skoncentrowanego na potrzebach klienta wzięło swój początek motto firmy „Nadać myśli kształt”. Jego sedno mieściło się w wolności i swobodzie tworzenia, którą dawała architektom i inwestorom wytwarzana przez Yawal technologia. Hasło to po dziś dzień przyświeca działaniom spółki. Jedyne, co uległo zmianie, to koncepcje i wizje, które są coraz bardziej śmiałe, a mimo to możliwe do realizacji dzięki systemom Yawal.
Przekształcenia i inwestycje
W roku 1996 dokonano zmiany formy prawnej firmy. W miejsce dwóch poprzednich przedsiębiorstw powołano spółkę YAWAL S.A. W tej formie prawnej firma funkcjonuje do dzisiaj. W 1998 roku Yawal S.A. utworzył spółkę Final S.A., a w 1999 zakończyła się budowa zakładu wyciskania profili aluminiowych zlokalizowanego w Dąbrowie Górniczej. W dobie rosnącej i coraz bardziej wymagającej konkurencji również ze strony firm zagranicznych, z którymi YAWAL prowadził ścisłą współpracę, a także w wyniku coraz większego popytu na systemy profili aluminiowych przyszedł czas na kolejne inwestycje. W lipcu 1997 roku w nowym budynku w Herbach powstały przestronne hale magazynowe oraz uruchomiona została wysokowydajna malarnia proszkowa wyposażona m.in. w nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Już wtedy Yawal S.A. szczególnie dbał o ochronę środowiska. W 2007 roku miało miejsce otwarcie nowej tłoczni w Herbach. W latach 2009-2010 zmodernizowano lakiernię spółki, uruchamiając najpierw linię produkcyjną malowania drewnopodobnego a następnie w pełni automatyczną linię pionową lakierowania proszkowego. W 2011 ruszył wydział obróbki mechanicznej, magazyn wysokiego składowania oraz wydział prefabrykacji. W 2018 rozbudowano magazyny w Dąbrowie Górniczej w związku z rosnącym zapotrzebowaniem klientów.
Edmund Mzyk
Założyciel Grupy Yawal
„Od początku istnienia za sukcesem Yawala stali ludzie. Tworzyli oni zespół zaangażowany, otwarty na wiedzę i świat, głodny sukcesu, oddany klientowi, pracujący mocno i bawiący się razem. Stawialiśmy zawsze na ludzi dynamicznych i przedsiębiorczych, absolwentów, którzy dołączali do nas, przechodzili szkolenie i znajdowali dla siebie najlepsze miejsce. Dzięki nim Yawal był i jest firmą technologiczną na światowym poziomie.”
Karolina Mzyk
Właścicielka i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Yawal S.A.
„Sukces Yawala – jak również każdej firmy na świecie – zależy od jej otoczenia. Od tego, jacy ludzie chcą tam pracować, od klientów, których może obsłużyć, instytucji wspierających oraz rynków, na których może grać. Z tego powodu Yawal będzie kontynuował swój rozwój, dbając o wszystkich zaangażowanych interesariuszy, zaczynając od pracowników przez partnerów biznesowych po naszą społeczność oraz dbając o środowisko naturalne.”
Więcej o historii Yawal S.A. przeczytacie Firma.