Nowoczesny biurowiec Celebro wyróżniający się na tle Warszawy ciekawą architekturą zlokalizowany jest przy ul. Gładkiej 22. Budowa obiektu rozpoczęła się w IV kwartale 2017 roku, do użytku został oddany w III kwartale 2019 roku.

Sześciokondygnacyjny budynek z powierzchnią 12 271,22 m2 oprócz przestrzeni biurowych posiada również część usługowo-handlową, podziemny garaż oraz umieszczone na najwyższym piętrze dwa zielone tarasy. Projekt wykonany przez Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates został nominowany do Eurobuild Award 2019 w kategorii „New Office Building of the Year”. Kapituła, nominując biurowiec do nagrody, doceniła nie tylko jego niezwykłą architekturę, ale również nowoczesne technologie zastosowane w projekcie.

Synergia ekologii i ekonomii

Wykonany na systemach Yawal biurowiec został zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi w Europie niezwykle wymagającymi normami i standardami, co zaowocowało uzyskaniem oceny bardzo dobrej w ramach międzynarodowego certyfikatu BREEAM. Budynek został wyposażony w inteligentny system automatyki i zarządzania BMS (Building Management System), który znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W skład układu BMS wchodzą: sieć czujników i detektorów rozmieszczonych w całym biurowcu oraz zintegrowany system zbierający dane i zarządzający jego instalacjami. Kolejnymi nowoczesnymi elementami wyposażenia Celebro są: system kontroli dostępu do budynku oraz zaawansowana technologia szerokopasmowa wykorzystująca światłowody.

Elegancja i prostota

Biurowiec został zaprojektowany jako prostopadłościenna bryła z całkowicie przeszkloną elewacją, w ramach której poszczególne kondygnacje biurowe są powtarzalne i wyraźnie od siebie oddzielone. Całkowicie przeszklona elewacja zapewniająca odpowiedni dopływ dziennego światła w połączeniu z zielonymi tarasami gwarantuje użytkownikom komfort pracy.

Stolarkę aluminiową w obiekcie wykonała firma Alures Sp. z o.o. W projekcie wykorzystano topowy system fasadowy Yawal FA 50N. Zastosowane w fasadzie profile zewnętrzne o dużych wymiarach podkreślają geometrię imponujących przeszkleń i przy podziale regularnym harmonię brył.

Indywidualnym rozwiązaniem rzadko spotykanym w budownictwie oraz stworzonym na potrzeby projektu było wykorzystanie elastycznych materiałów uszczelniających w tym samym kolorze co profile aluminiowe składające się na elewację biurowca. – powiedział Sławomir Bardziński, Dyrektor Obiektowy Yawal S.A.

Atrakcyjne i funkcjonalne uzupełnienie fasady budynku stanowią wychylne okna systemu FA 50N SW. Okna tego typu projektowane są w sposób, który uniemożliwia zaobserwowanie z zewnątrz profili aluminiowych składających się na ramę skrzydła okiennego. Dzięki temu osiągamy efekt równej powierzchni pozytywnie wpływający na estetykę całej bryły budynku. Co więcej, zastosowanie okien strukturalnych Yawal umożliwia efektywne wietrzenie oraz zapewnia naturalną cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dopełnieniem zielonych tarasów umieszczonych na najwyższej kondygnacji biurowca są prowadzące do strefy relaksu całoszkalne drzwi zewnętrzne z naklejaną szybą wykonane na bazie systemu TM 77HI. Przeciwpożarowe przegrody wewnętrzne systemu w budynku wykonano z kolei